Nedávno jsem se dostal ke kódování designu, kde byl požadavek na stejné zobrazení stránek ve všech prohlížečích, tj. IE7 počínaje a nejnovějšími IE9, Chrome, Opera, Firefox konče. Říkal jsem si, kdo by ještě proboha dneska používal tak staré prohlížeče (myšleno primárně na IE7, protože ostatní se maximálně snaží upgradovat na poslední verzi a navíc mezi ostatními verzemi jiných prohlížečů, nejsou tak propastné rozdíly). Trošku jsem tedy googlil, procházel diskuze, statistiky a dospěl jsem k závěru, že jsou důležité některé aspekty, které prozatím neumožňují ignorovat alespoň IE7.
V průběhu roku (2012) jsem kdesi četl článek, že se v dnešní době už nevyplatí stránky optimalizovat na IE7 a starší, ať si uživatel nainstaluje něco novějšího a že nebude marnit čas optimalizací právě na takové zastaralé prohlížeče. Psala to kapacita v tomto oboru a tak mě nenapadlo nějak nad tím uvažovat, zvlášť, když taková myšlenka i mě ušetří práci. A je fakt, že od té doby ubylo starostí.
Kdo kóduje stránky, ví, jaký je problém dát dohromady kód, který bude odpovídat všem prohlížečům. Grafik si vymyslí nějaký prvek, bez kterého design nemá smysl. Prvek se dá sice udělat, ale buď za použití nejnovějších technik, ale už se nekorektně zobrazí ve starém prohlížeči, nebo pomocí starých technik, ale kód je zaprasen zbytečnostmi. Typických příkladem jsou kulaté rohy, je to cool, je to super, ale jak to udělat… no nebudu v tom pokračovat, protože o tom tenhle článek není.
Rozdílní uživatelé
Nejprve jsem procházel diskuze, bohužel už jsem nenarazil na zmiňovaný článek, ale našel jsem další. Mnoho komentářů se týká toho, že na světě nejsou jen lidé hovící počítačům, ale i lidé, kteří si počítač pustí jen na krátko, něco vyhledají, podívají se na poštu a hned ho vypnou, jen aby se mu (počítači) něco nestalo. Zkrátka nerozumí mu. Na otázky systému odpovídají zásadně že ne, protože co kdyby to byl vir…
Starý prohlížeč nepoužívají ale, jak by se zdálo, jen lidé počítačů se bojící, ale i lidé zaměstnaní ve firmách, na úřadech. Nemyslím, teď ty malé firmy, ale větší firmy, velké úřady, kde by instalace nového prohlížeče stála nemalé peníze. Proč nemalé peníze? Je to jednoduché:
- musí zaplatit někoho, kdo to provede rychle a kvalitně,
- v dost případech by musely vyměnit staré počítače za novější, protože ten jejich starý kus už teď má problém utáhnout IE7.
- na tento typ prohlížeče mají nasazenu nějakou aplikaci a s novějším prohlížečem si aplikace nerozumí. Aplikace by se musela překódovat.
Zkrátka a dobře stále existují lidé, kteří na nový prohlížeč nepřejdou a je jedno z jakého důvodu. A proč jim vnucovat hlášky typu – web optimalizován… přejděte… atd. Takového člověka to akorát namíchne a půjde jinam.
Cílová skupina
Všichni víme, že každá stránka má nějaký cíl, je orientovaná na někoho jiného. Dost webů ale nemá vyhraněnou skupinu uživatelů. Navštěvují ji jak studenti, pracující, tak i důchodci, navštěvují ji různé profese. To je i případ dat, které jsem použil následně. Jak by ale mohl vypadat web, který by byl primárně určen pro ajťáky? Bylo by potřeba se při tvorbě kódu zaobírat starými prohlížeči? Dle mého názoru by většina návštěvníků přišla mimo IE. Pokud by přece jen IE použili, určitě by nepoužili verzi 7 a starší.
A jak by to bylo se stránkami, které se orientují například na Čínu? Stačí se podívat na následující obrázek a je jasné, že tady bychom si se stránkami funkčními pouze v IE8 a novějšími nevystačili.
Při tvorbě stránek se tedy musíme zajímat i o cílovou skupinu. Pokud se bude jednat o návštěvníky, kteří drží krok s dobou, mohu si dovolit optimalizovat pouze na nové prohlížeče, v opačném případě si to dovolit nemůžu.
Statistika
Nakonec jsem se dostal ke statistice – procentnímu vyjádření lidí používající IE6 a IE7. Pro IE6 existuje graf, který ukazuje používanost prohlížeče na celé planetě a v jednotlivých zemích k 30. červnu 2012.
Zajímavá je Čína, ale pokud naši cílovou skupinou nejsou soudruzi z Číny, nehraje žádnou roli. V naši zemi je používanost IE6 pod 1%. Pod 1% jsme se dostali již v prosinci 2011. Tj. jeden návštěvník ze 100 měl na svém počítači IE6. Díval jsem se na naše monitorované projekty. Vybral jsem jeden s největší návštěvností. O tomto webu lze říct, že konkrétní malá cílová skupina neexistuje. Na stránky přijde kdokoli. Výsledky jsou v tabulce níže. Červeně jsou zvýrazněné ty pod 1%. Dle mého názoru vše pod 1% je zanedbatelné.
U IE7 je to trošku jiné. Výsledky se značně rozcházejí a vybrat ten, který je 100% pravý, je značně složité – ostatně s čísly se dá kouzlit že? w3schools.com například uvádí přehlednou tabulku, ve které se od ledna 2012 do září 2012 postupně snižuje celosvětově podíl IE7 z 3,1% na 1,3%. Jiný zdroj uvádí, že použitelnost IE7 v lednu 2012 byla 5,93% (opětně celosvětově), bohužel neuvádějí novější hodnotu. theie7countdown uvádí 4% celosvětově a 3% v Evropě, ale ti neuvádějí datum. A jak je to u našeho projektu?
V tabulce je dobře vidět, jak oba prohlížeče klesají. Od února 2012 je IE6 pod zanedbatelným 1% procentem a IE7 se k němu pomalu dopracovává.
Závěr
Optimalizovat tedy na IE6, IE7? Dle mého názoru IE6 je mrtvé. Pod 1% v našich končinách je opravu zanedbatelné. U IE7 bych byl ale prozatím trošku zdrženlivější. Pokud bych kódoval stránky např. pro ajťáky, vůbec bych se tím nezaobíral. Stejně tak, pokud by to byli třeba jablíčkáři, nebo linuxáci. Takových skupin je určitě více. Pokud by to byl web, který má cílovou skupinu značně širokou, třeba eshop, rozhodně bych šel i do IE7. Nikdy totiž nevíte, zda člověk s IE7 neudělá pro vás životní kauf.
Napsat komentář