Timesoft

Osobní stránky webkonzultanta

Instalace Joomla!

Všude se píše o WordPressu, ale jaksi se zapomíná, že zde existují i jiné CMS systémy pro tvorbu a publikování web obsahu. Jelikož se v Joomla! pohybuji již nějaký ten pátek, rozhodl jsem se publikovat pár článků na toto téma. Dnes začneme instalací a základním nastavením. V záloze mám i miniseriál na tvorbu vlastní šablony. Pojďme na instalaci.

Co je potřeba

logo_savanaNa začátek potřebujeme hosting, neboli místo, kde Joomla nainstalujeme. Joomla trojkové verze není náročná. Stačí ji základní hosting s ftp přístupem a databází. Pokud nevíte, jaký hosting vybrat, z vlastní zkušenosti můžu doporučit Savanu. Joomlu stáhneme ze stránek joomla.org, konkrétně zde.

Balík rozbalíte a přes ftp nahrajete do složky pro web (každý hosting to může mít trošku jiné). Nyní stačí již jen zadat adresu na které Joomla poběží.

Instalace Joomla!

Jako první se zobrazí volba jazyka a základní nastavení. Čeština je součástí, takže by neměl být žádný problém. Vyplníme Název webu, email na který mohou přijít informace z Joomla!, správcovský login a heslo (2x). Pokud chcete, aby byl web dostupný pro veřejnost, nechte hodnotu NE u položky Web není dostupný. Pokud ovšem budete web dále nastavovat a chcete jej spustit, jakmile budete mít vše připraveno, pak klikněte na Ano.

Na následující stránce se vyplňují informace pro přístup k databázi. Pokud máte starší databázi, která obsahuje nějaká data, máte dvě možnosti. Buď ji necháte odstranit, nebo si ji zazálohujete a pak bez problémů odstraníte. Tuto funkci ale nemám nijak otestovanou a v případě, že bych měl nějakou starší databázi, volil bych ruční zálohu např. přes phpmyadmin.

Další obrazovka umožňuje do právě instalované Joomla! nahrát ukázková data pro její různé využití. Osobně jsem tu možnost využil pouze jednou, někdy v začátcích. Měl jsem však problém data dostat pryč. Nevím, jak to má Joomla! vymyšleno teď, tenkrát jsem ji nakonec musel celou přeinstalovat. Jestliže budete mít hosting, konkrétně multihosting, u Savany, doporučuji si zřídit doménu 3. řádu a Joomla! s testovacími daty si pro ošahání nahrát tam.

V souhrnu máte ještě možnost si nechat zaslat nastavení na mail. To ovšem probíhá nezabezpečeně a na mail vám dojdou hesla a konfigurace v plaintextu, čili doporučuji nezasílat a jen si to poznačit např. do KeePassu.

Nyní už stačí kliknout jen na tlačítko Instalovat. Během chvilky je systém nainstalován a vy jste vyzváni k odstranění instalační složky. Tu lze odstranit buď kliknutím na tlačítko Odstraňte instalační složku, nebo ručním smazáním složky Installation. Někdy bohužel automatické smazání nefunguje, záleží na právech, jaká jsou na sloužku aplikována.

Jakmile je systém nainstalován, můžete si web zobrazit (tlačítko Web) nebo se přihlásit do administrace (tlačítko Správce). Jen pro formu – adresa administrace je vase_domena.cz/administrator. Po prvním přihlášení se ukáže přehledová stránka. Pro „nespíkující“ lidi je stránka kupodivu v angličtině. Tohle je věc, které přiznám se nerozumím. Instalace v češtině a po přihlášení angličtina? Nelogické. Češtinu však lze bez problémů nainstalovat a zprovoznit.

Instalace češtiny

Klikněte na Extensions a zvolte Language(s). Pod modrým pruhem klikněte na Install Language. Do vyhledávacího pole zadejte Czech. Zašrtněte český jazyk a klikněte na tlačítko Install. Vše by mělo projít bez problémů, pokud přece jen se vyskytnou chybové hlášky s informací o nemožností nainstalovat jazyk, máte pravděpodobně špatně nastaveny práva k zápisu. Pokud se jedná o hosting, pak kontaktujte správce. Pokud máte soubory na locale a nejde to, zkuste změnit majitele všech souborů na www-data.

Jestliže máte čestinu nainstalovanou je potřeba opět kliknout na Extensions a zvolit Language(s). V přehledu jazyků je teď již vidět i čeština, je ji potřeba jen aktivovat. Tady jen upozorním, že češtinu je potřeba aktivovat jak ve veřejné části, tak i v administrátorské. Přepnutí mezi jednotlivými částmi je v levém sloupci. Aktivaci provedete tak, že kliknete na řádků s informací o jazyku na hvězdičku, nebo kliknete na input na začátku řádku s češtinou a levém hodním rohu kliknete na tlačítko default. Nyní se stačí jen odhlásit a znovu přihlásit a administrace je v češtině.

Rychlá orientace v nabídkách

Systém – Globální nastavení

Nastavení je rozděleno na dvě části: systém a komponenta. V systému najdete všeobecné nastavení. Nejčastěji budete upravovat položku Globální nastavení, kde jsou informace o nastavení stránek, odpojení webu pro veřejnost, nastavení seo, meta dat, logů, atd. Joomla má v základu nastaveno, že po určité době se sama odhlásí a budete se muset znova přihlásit. Pokud na webu pracujete, vyvíjíte, pak může být nastavená doba krátká. Pracujete, pár telefonů, toaleta, jídlo a už jste odhlášeni. Tuto dobu můžete změnit právě tady a to v záložce Systém, položka Doba trvání sezení.

V komponentách budete zase nastavovat globální zobrazení informací komponent. Nejčastěji asi využijete položku články, kde nebudete například chtít zobrazit nějaké detaily, ikony, atd. Další užitečnou položkou je Správce medií, kdy v základu joomla nemá povoleno nahrávání některých typů souborů, např. přípony docx, xlsx, apod, a zde se to dá bez problémů donastavit.

Systém – Globální kontrola, mezipaměť

joomla-globalni-nastaveniTři položky, na které sáhnete v případě, že provedete nějakou změnu a změna se ve veřejné části neprojeví. V tom případě, je potřeba promazat prošlou mezipaměť, zkontrolovat tabulky databáze, zda někde něco nevisí, co způsobí tu paseku.

Uživatelé

Joomla umožňuje přehlednou správu uživatelů. Rozšířené možnosti nastavení práv přístupu jednotlivým uživatelů je to, co odlišuje Joomla! od WordPressu. Uživatele je možné třídit do skupin, definovat úrovně přístupů, poznámky k uživatelům, zasílat zprávy uživatelům a mnohé další.

Nabídky

První položka, kterou je potřeba na začátku pečlivě nastavit. Všechno, co se zobrazuje ve veřejné části, musí být zde definováno v menu. O nabídkách, ale i dalších položkách se podrobněji rozepíšu v miniseriálu Jak vytvořit šablonu A – Z, který připravuji (jakmile bude připraveno, odkaz doplním).

Obsah

Položka, se kterou budete pracovat nejčastěji. Píší se přes ní jak články, tak vkládají média (obrázky, dokumenty, videa), tak vytvářejí kategorie článků.

Komponenty

Pokud instalujete nástavby na systém, pak nastavení najdete zde. Může se jednat například o fotogalerie, rozšiřující obsahové typy, zobrazení sociálních sítí a mnohé další. Ostatně v další části si ukážeme instalaci doplňků, které osobně pokládám za nezbytné pro práci v Joomla.

Rozšíření

S touto položkou jsme se setkali již při instalaci jazyka. Přes tuto bránu se instaluje vše, co chcete do Joomla! dostat. Oproti Worpressu nemůže přes ftp cokoli nahrát a pak čekat, že se to v administraci objeví. Možností instalace je více, to snad popíšeme jindy.

Napověda

Netřeba komentovat. 🙂

Doplňky

Joomla je docela propracovaný systém, ale řada věcí mu chybí. Příkladem je třeba pohodlné vkládání fotek, odkazů do článků. To je docela tristní. A to už nemluvím o nějakém systému fotogalerií.

JCE

První, co vždy do systému instaluji je nástavba editoru JCE. Stačí stáhnout pouze editor (zvolte správnou verzi). Instalace se provádí přes Rozšíření – Správce rozšíření. Po instalaci je vše již povoleno a editor funguje, jen je potřeba si jej nastavit všeobecně všem, nebo konkrétnímu uživatele. To povolení zmiňuji schválně. U řady komponent, modulů, pluginů, co do systému nainstalujete, totiž není automatické, že hned fungují a musí se ve správci ještě povolit.

Nastavení JCE pro všechny uživatele najdete v Systému – Globální nastavení. Hned v první záložce zhruba uprostřed je položka Výchozí editor. Zde z nabídky vyberete Editor – JCE. Pokud chcete nastavit editor konkrétnímu uživateli, pak nastavení najdete v Uživatelé – Správce uživatelů. Vyberte konkrétního uživatele, zvolte kartu základní nastavení. Změňte položku Editor uživatele na Editor – JCE.

Joomgallery

Fotogalerie je to, co chybí v Joomla úplně. Je několik nástaveb, které ji do systému dostanou. Většina je placených, ale existují i dvě, které jsou zdarma a které perfektně poslouží. Původně jsem používal Phoca Gallery, ale zdála se mi dost složitá, nepřehledná. Zvlášť pokud si stránky tvoří laik a potřebuje galerii do stránek vložit. Tvořím-li stránky pro klienta, pak mám vždy zajištěno, že se kvůli této komponentě ozve, že mu něco nefunguje. Vše samozřejmě funguje, jen si to díky svému zásahu rozhasil.

Nedávno jsme s kolegou objevili plugin JooGallery. Výhodou je, že je postaven na frameworku Bootstrap a galerie jsou responzivní. Jeho podstatnou výhodou oproti Phoca je úžasně jednoduché vkládání galerií. Stejně jako u JCE si projdeme instalaci, je trošku složitější, ale jakmile je vše nastaveno, je to již pohoda.

Celou komponentu si stáhnete zde. Opětně volte správnou verzi. Stáhněte komponetu. Přes rozšíření si ji nainstalujte. Po instalaci klikněte na Start now! a dostanete se k celé komponentě (nastavení, administrace galerií, …). Komponentu si hned počeštíme. Klikněte na Help and Information. Následně klikněte na českou vlaječku. Budete přesměrováni na stránku ke stažení češtiny. Stáhněte a klasickým způsobem nainstalujte. Čeština bude hned aplikována a s galerií je možno hned pracovat.

V tuto chvíli by to mělo stačit, ale to, co dělá ten plugin úžasným, je množství nástaveb. Určitě si doinstalujte Editorbutton JoomBu a Content-Plugin JoomPlu. Tato dvojice vám k článku vloží ikonu, přes kterou se dá krásně vytvářet a vkládat nová nebo dříve vytvořená galerie. Obě součásti stáhněte a standardní cestou nainstalujte. JoomBu i JoomPlu jsou přesně tím případem, o kterém jsem psal výše, totiž že jej musíte nejprve aktivovat a teprve pak použít. Přejděte přes Rozšíření na Správce rozšíření. V levém sloupci zvolte Správa. Do vyhledávacího pole zadejte joomgallery. Po kliknutí na lupu se všechno kolem joomgallery zobrazí. U obou pluginů bude červený křížek, postupným kliknutím na oba se pluginy zaktivují a je je možné použít. Pokud nyní založíte nový článek, pak pod contentovým oknem budete mít jako první tlačítko JoomImage. Klikněte na něj. Vyskakovací okno vás již samo navede.

joomla-content

Závěr

Tím je Joomla! připravena pro vytváření obsahu, nabídek. V některém z následujích článků se podíváme na to, jak vytvořit článek a jak jej publikovat. Samozřejmě se můžete těšit na miniseriál o tvorbě vlastní šablony.

Líbil se vám článek? Sdílejte jej prosím:

2 Comments

  1. Dobrý den,
    mám jeden dotaz, lze převést stávající články z jednoho webu psaného ve WordPress do nového psaného v Joomla?
    Děkuji za odpověď

    • Radomír Panna

      2. 2. 2016 at 7.51

      Bohužel s tím nemám žádnou zkušenost, ale v podstatě by měly existovat dvě metody: ruční a automatická. Ruční – překopírovat ručně všechny články, automaticky – je potřeba převodní script. Zkuste něco z tohohle. Ale jak říkám, je to bez záruky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

© 2024 Timesoft

Autor šablony Anders NorenNahoru ↑