Pokud spravujete více než jeden wordpress web, pak následující článek je přímo pro vás. Povíme si něco o hromadné správě z jednoho místa, ukážeme si, jak si celý systém nastavit, tak aby šlapal. Inspiraci mi dal letošní Wordcamp, kdy Vl. Smitka mluvil o bezpečnosti a mimo jiné zmínil i tento systém.




Celý systém má 2 části: InfiniteWP Client a Admin Panel. InfinitWP Client lze stáhnout z oficiálního repozitáře wordpressu, admin panel pak ze stránek autora. Obě části jsou v základu zdarma, platí se až za rozšíření, bez té se ale obejdeme. Instalaci začneme právě admin panelem. Ten může běžet jak na vaší doméně či subdoméně, tak jej můžete klidně provozovat na lokálním serveru. Já zvolil druhou možnost. Proč zbytečně plýtvat prostředky na hostingu nebo zbytečně vystavovat útokům další systém (i když pravděpodobně dobře zabezpečen)

Pro stažení je potřeba zadat email. Program po stažení stačí rozbalit a nakopírovat na server. Velikost balíku je 1,9 Mb. Po nakopírování a spuštění na první stránce odsouhlasíte smlouvu, práva. Dále proběhne kontrola systému, zda jsou všechny části k dispozici. Pokud něco chybí, je to potřeba doinstalovat. Pokud je vše v pořádku můžete pokračovat dalším krokem.

instalace2

Pro běh potřebujete MYSQL databázi. Přístup k ní se nastavuje právě v dalším kroku. Posledním krokem před instalaci je nastavení přístupových práv do administrace – potřebujete mail a heslo. Po úspěšné instalaci jste přepnuti na přihlašovací obrazovku.

instalace1

Po přihlášení jste vyzvání k zapnutí HTTPS (pokud máte) a omezení IP adres pro přístup. Pokud site provozujete lokálně, pak není co nastavit a můžete přejít na další obrazovku a tou je nastavení anonymního odesílání dat.

Nyní Admin panel opustíme a přesuneme se na jeden wordpress web, který chceme hromadně spravovat. Přes položku pluginy – instalace pluginů vyhledáme InfoniteWP Client a necháme jej nainstalovat. Po aktivaci se hned zobrazí data pro spojení administrace s klientem. Stačí kliknout na Copy details a přesunout se do administrace Admin panelu.

prihlasovaci-data

Zde klikněte na Add website. Do zobrazeného okna vkopírujte (ctrl+v) data. Položkuy Assing to groups využijete pokud máte webů více a potřebujete jej nějak strukturovat (např. máte klienty s více weby). Složku Advanced využijete pouze tehdy, když kontrolovaný web není schopen s Admin panelem komunikovat. Samozřejmě všechny části lze upravit i později, tj. nelámal chyb si s nimi teď hlavu.

Přidaný web vidíte v levé části, uprostřed se pak zobrazuje web, se kterým můžete provádět řadu věcí.

admin-panel

Aktualizace jádra, pluginů, šablon

Systém kontroluje jádro systému, pluginy a šablony, možnosti co kde upgradovat se zobrazuje v prostřední části obrazovky. Pokud si jste jistí aktualizací, směle můžete kliknout na Update all. Pokud chcete instalovat pouze něco, pak klikněte kdekoli na řádku, mimo Update All. Ukážou se vám jednotlivé části vašeho wordpressu, který je potřeba aktualizovat. Stále máte možnost kliknout na update all nebo si jednotlivé části naklikat.

Po kliknutí na Update systém kontaktuje clienta a započne na pozadí s aktualizací. Pokud je vše bezproblémové, pak nejste obtěžováni hláškami. Pokud byste přece jen chtěli něco vidět, pak klikněte v pravém dolním rohu na Process Queue.

V případě problému se hned objeví v pravém dolní rohu hláška. Kliknutím na červený vykřičník, se zobrazí podrobnosti. Nejčastěji se setkáte s ftp přístupem, kdy server Admin panel nedokáže provést aktualizaci bez FTP dat. Tady stačí na wordpress instanci upravit soubor wp-config.php a dodat následující kód (místo hvězdiček doplňte svá data):

define('FTP_USER', '********'); // Your FTP username
define('FTP_PASS', '********'); // Your FTP password
define('FTP_HOST', '********:21'); // Your FTP URL:Your FTP port

Kód nakopírujte hned za definice MYSQL spojení. Ideálně před autentifikační klíče.

Velice často se ale při prvním update setkáte s chybou: Fsock error: Unable to initiate FsockOpen. Tady je jednoduchá pomoc. Nahoře klikněte na Setting a odznačte Automatically choose the best connection method a zašrtněte Do ot use fsock. Nyní stačí uložit.

chyby1

Zálohování

Krom vzdáleného update systému, nabízí InfiniteWP Admin panel i zálohování. Stačí zvolit pouze název zálohy, kolik se jich má zpětně udržovat, zda chcete zálohovat databázi nebo soubory nebo obojí a kliknout na Backup Now. Pohodlné a rychlé. Jedinou „nevýhodu“ vidím v tom, že zálohovaný soubor se ukládá přímo na zálohovaném serveru. Uvítal bych spíše uložení k InfiniteWP admin Panel.

Vytvořenou zálohu lze použít pro automatické obnovení ze zálohy. To ale nemám naštěstí vyzkoušeno.

zalohovani

Další rozšíření

V základu již další věci nenajdeme, další rozšiřující funkce je však možné zakoupit. Z jednoho místa tak můžete například spravovat komentáře, uživatele, pro uživatele bezpečnostního pluginu iTheme Security existuje nástavba, kdy tento plugin spravujete z jednoho místa, a mnohé další. Stačí si vybrat.

Závěr

Základní nastavení a zprovoznění máme. Nyní stačí jen přidat ostatní své weby a pohodlně z jednoho místa je začít kontrolovat. Úspora času oproti kontrole každého webu je značná. Nezbývá než před autory tohoto řešení smeknout.

Pokud byste si Admin Panelem a pluginem do wordpressu nevěděli rady, kontaktujte mě.




Líbil se vám článek? Sdílejte jej prosím: