Před nedávnem jsem publikoval návod jak si upravit šablonu wordpress, aby správně zobrazovala české znaky. Publikovaný návod má jednu drobnou, ale podstatnou, vadu na kráse: v případě, že autor šablony vydá aktualizaci a vy si ji nainstalujete, přijdete o všechny úpravy. To je samozřejmě nesystematické, tomu se chceme vyhnout, proto dnešní návod doplním o návod, jak takový problém řešit. Není to nijak složité. Jde jen o to, že si založíme vlastní šablonu, která bude z té původní vycházet, tzv. child šablonu.

Child šablonu využijeme i tehdy, pokud chceme například v hlavičce změnit barvu, nebo dokonce celé barevné ladění šablony, či jinak upravovat původní šablonu. Pojďme se podívat jak na to. Není to nic složitého.




Umístění child šablony

Šablona je umístěna ve stejné složce jako ostatní šablony, tj. v wp-content / themes. Zde založíme nový adresář s názvem šablony. Pojmenování je libovolné. Autoři wordpressu nicméně doporučují, aby se child téma jmenovalo stejně jako zdrojová šablona doplněná o slovo child. Název šablony musí být nicméně bez mezer. Příklad: původní šablona twentyfifteen – child téma twentyfifteen-child

Povinné soubory

Povinný soubor je pouze jeden a to style.css. Ostatní se používají pouze tehdy, když je chceme v šabloně změnit. Aby šablona fungovala, je potřeba na začátek souboru style.css umístit pár řádků, kde se specifikuje název šablony + propojení s mateřskou šablonou.

/*
Theme Name: blogBox Child
Theme URI: http://local.tld/wordrpess/
Description: Child theme blogBox
Author: Radomír Panna
Author URI: http://timesoft.cz/
Template: blogbox
Version: 0.1.0
*/

Pro naše testovací účely jsem si stáhl jednoduchou šablonu blogBox, kterou si upravím k obrazu svému.

Theme name povinný řádek, název nového tématu.
Thme URI – nepovinné, webová adresa, kde téma pojede.
Description – nepovinné, je dobré uvést popisek tématu, nejlépe proč byly child téma založeno
Author URI – nepovinné, proč se nepochlubit svou prací, tady je to vaše web prezentace
Author – nepovinné, vaše jméno
Template povinné, tady je potřeba uvést jméno mateřské šablony. Je však ji uvét přesně, tj. dbát na velká malá písmena. Přesný název najdete ve wp-content / theme
Version – nepovinné, pokud programujete, je dobré si poznačit i verzi

Poslední věcí, kterou je potřeba v souboru uvést, je provázání na původní řádek se style.css, v našem případě je to:

@import url(„../blogbox/style.css“);

Nyní je již možné uvádět naše pravidla pro styly. Například já chtěl změnit barvu hlavičky z modré na oranžovou. Stačí uvést:

#header {
background-color: #ff4500;
}

A je hotovo.

Ostatní změny

Pokud chceme změnit nebo spíše upravit např. hlavičku webu, kde se většinou nacházejí definice fontů, pak si zkopírujeme původní header.php z mateřské šablony a upravíme řádky týkající se stylů a fontů. Naše šablona automaticky použije náš soubor a původní bude ignorovat.

Functions.php

Trošku rozdílně se chová functions.php. Pokud jej do child tématu přidáte, stačí do něj napsat jen scripty, které chceme jako nové použít. WordPress jako první použije náš nový functions.php a k němu přidá ten původní. Není potřeba nic importovat jako v případě style.css

A to je vše. Pokud byste si nevěděli s něčím rady, neváhejte mne kontaktovat.

DODATEK 15.2.2015: Pokud u functions.php potřebujete nahradit, nebo upravit nějakou již existující funkci obsaženou ve zdrojovém functions.php, pak je potřeba ji jinak pojmenovat. Pokud budou dvě funkce se stejným názvem, stránky budou havarovat.




Líbil se vám článek? Sdílejte jej prosím: